Bütünleşik yönetim için
     İyi yazılım şart !

Ana Sayfa  | Site Haritası
 
E-Bülten Arşiv  
YSM Business Solutions - ArtWin.Net .:. izmit, Kocaeli Teknopark .:. Yeni Ticaret Kanunu, KOSGEB proje, Kalkınma Ajansı proje, Devlet Destekleri, Proje Danışmanlığı, CRM, MES & Shopfloor, Stratejik Yonetim, Finans -
YSM Business Solutions - ArtWin.Net .:. izmit, Kocaeli Teknopark .:. Yeni Ticaret Kanunu, KOSGEB proje, Kalkınma Ajansı proje, Devlet Destekleri, Proje Danışmanlığı, CRM, MES & Shopfloor, Stratejik Yonetim, Finans -
YSM Business Solutions - ArtWin.Net .:. izmit, Kocaeli Teknopark .:. Yeni Ticaret Kanunu, KOSGEB proje, Kalkınma Ajansı proje, Devlet Destekleri, Proje Danışmanlığı, CRM, MES & Shopfloor, Stratejik Yonetim, Finans -
Yazılım
     CRM ve Kurumsal Hafıza
     Üretim Yönetimi & Shop Floor
     Pazarlama & Haber Sihirbazı
     Hedeflerle Yönetim
     E-Ticaret & Network Marketing
     Dinamik Web Sitesi
     Ön Muhasebe & Servis
Tanıtım
     Kurumsal İnternet Kimliği (KİK)
     Dijital Ajans
     İnternet Reklamcılığı
     Portallerimiz
Danışmanlık
     Yönetim ve Üretim Danışmanlığı
     Karlılık ve Strateji Danışmanlığı
Haberler
     E-mail gönderim zamanı ve sıklığı n...
     Ücretsiz YSM Academy Eğitimleri ile...
     YSM EVET Tamamlandı | Dünya Gazetes...
     YSM EVET Tamamlandı
     Gökhan Bilgisu Kurumsal İletişim Di...
     YSM Academy çalışıyor..
   Haber arşiv sayfasına gitmek için tıklayınız.
Makaleler
     No PAIN, No GAIN
     Hedeflerle Yönetim mi dediniz?
     Şirketlerin CRM e hazırlanması
     KOBİ ler için CRM ne kadar gerekli?
     CRM niçin önemli?
     YSM Yazılım Bilgilendiriyor : Yeni ...
   Makale arşiv sayfasına gitmek için tıklayınız.
 
 
Kısıtlar Teorisi, Maaşlar ve Mühendisler [13.4.2010]

Kısıtlar Teorisi, Maaşlar ve Mühendisler
 
Merhabalar;

Bu yazıyı kendi yaşadıklarım ve tecrübelerimden yola çıkarak yazıyorum, görüşlerime katılmayan varsa nazik itirazlarını dinlemekten memnun olurum.
 
İşler borudan akan su gibidir. Borunun çapı ve dayanıklılık basıncına bağlıdır. Kısıt yani darboğaz nerede oluşursa oluşsun o sürecin bütününü etkiler. Bu darboğaz iyi yönetilir ve çözülür ise gerek satış, gerek üretim, kalite, müşteri hizmetleri, personel yönetimi (veya daha gelişmişi İK) hangi ana süreciniz olursa olsun yüksek bir performans elde edersiniz. Darboğaz her süreçte farklılık gösterebilir.
 
Bir işe verilen ücreti o iş için kullanılan becerinin seyrekliği belirler.”
“Alan satandan umar” derler yani maaş alan maaş verenden, alıcı satıcıdan hep bir şeyler daha umar.
 
Bugün başarılı bir futbolcu ya da şarkıcı, yüksek lisanslı bir mühendisten daha fazla para kazanabilmektedir. Çünkü o kişi kendi organizasyonuna o oranda para kazandırabilmektedir; bu lig şampiyonluğuna koşan bir futbol takımıdır ya da bir plak şirketidir. Ancak bu meslek gruplarının ortalamasına baktığınızda durumun mühendisler lehine olduğunu görmek zor değil. Dolayısıyla bu konuda konuşurken ve diğer meslek grupları ile kıyaslama yaparken şahit olduğumuz örneklere göre değil, branş mensuplarının ortalamasına bakmakta fayda var. Futbolcu ya da şarkıcı olmak üzere yola çıkan her genç istediği hedefe ulaşamazken bir mühendisin kazancı az çok belli ve garantilidir.
 
XYZ mühendisleri olarak çalıştığımız şirket için gerçekten fark edilir bir fayda üretebiliyor muyuz ? Teoride üretebilmemiz lazım, mesleğimizin anlamı bu zaten.
 
Maşallah kendimizden başka her şeyi suçlamakta millet olarak çok başarılıyız, ama ne yazık ki bu "beceri" paraya dönüştürülebilecek bir beceri değil. Cari açık artar, devlet küresel krizi suçlar. Şirket kar edemez, Çini Hindistanı suçlar. Mühendis yılbaşında zam alamaz, şirketi ya da patronunu suçlar.
 
Bana kalırsa bunun arkasında kültürel şartlanmalar ve eğitim stratejimiz -ya da stratejisizliğimiz- yatıyor. Tüm eğitim sistemimiz otoriter, boyun eğmeci ve ezbere dayalı. Şunu kabul edelim; düşünen, sorgulayan, innovatif (yenilikçi) bireyler değil asker yetiştirmek istemişiz.

Acaba çalıştığımız şirket için ne fayda ürettik de karşılığını alamadık ?

Bir XYZ mühendisinin şu sözlerine kulak verelim :
“ - Uluslararası büyük bir şirkette çalışıyorum. Zaten her sene az sayıda insana parlak bir değerlendirme notu veriyorlar, yükselmek çok zor, üst yöneticiler zaten yurtdışından getiriliyor. Ee tamam da arkadaşım, bu adam kendi ülkesinde çalışmış didinmiş, her yerde uygulanabilir üretim ve yönetim metodolojileri icat etmiş, olası iyileştirmelerin hepsini zaten düşünmüş, tesis yerleşimini optimize ederek zaten güzel vatanımızın bir tarafında kurmuş. Elbette ki senden beklediği genel olarak bunun bekçiliğini yapman. Bunun da karşılığı belli adamların kafasında. Fakat zaten sen oraya o şirketin makus talihini değiştirmek için gitmemiştin ki. O yüzden uluslararası olamamış bir Türk işletmesine ya da büyümeye çalışan bir KOBİye girmedin. Uluslararası şirket dedin, ailem akrabalarım kıvanç duyacak dedin, iş güvencesi var dedin, emeklilik ve sağlık programları var dedin.”
 
Başka bir XYZ mühendisinin şu sözlerine kulak verelim :

“- Bir KOBIde çalışıyorum, patron kendi bildiğini okuyor. Yöneticiler de zaten patronun amcası dayısı. Bana çay kahve servisi yaptırıyorlar ! “
 
Peki XYZ mühendisi kardeşim, sen adam (patron) için ne yaptın ?
 
Firmanın satışları mı arttı, maliyetleri mi düştü, tasarruf imkanları mı ortaya çıktı ? Belki evet diyeceksin, ama Kısıtlar Teorisini bilirsiniz.
Süreç iyileştirmede genel olarak kabul edilen iki varsayım var:
  1. Sistemi küçük parçalara bölerek iyileştirmek ve sonra iyileştirilmiş parçaları birleştirerek sistemin bütününü iyileştirmek mümkündür.
  2. Sistemin her kademesinin performansını en üstte tutmak, sistemin genel performansını en üst düzeyde tutar.
Kısıtlar teorisinde bu tümevarımcı yaklaşım %100 doğru kabul edilmez ve Kısıtlar Teorisinin teorisyeni Goldratt bunu ünlü zincir anolojisine benzetir.
Şirket >>> Sistem >>> Zincir
Sistemin gücü, en zayıf halkanın gücü kadardır.
Sistemin tamamı bir zincir olarak algılanır. Sistemin performansını, zincirin taşıyacağı yükün belirleyeceği söylenir. Bu yük ise, zincirdeki en zayıf halkanın taşıyabileceği en fazla yüktür. Eğer bu halka güçlendirilebilirse sistemin genel performansı artar. Bu halka güçlendikten sonra bir başka halka zayıf olacak ve iyileştirme süreci bu şekilde devam edecektir.
Önce her şeyi kısıta (zayıf halkaya) göre ayarla !
Sonra kısıtı ortadan kaldır J
KISIT TEORİSİ ve Şirketlerde Sorun Çözme  Önerileri
1- Önce En Zayıf Halkayı Güçlendirin / Kanayan Yaraya Pansuman Yapın
Şirketiniz nerede para kaybediyor; en çok nerede fırsatlar elden kaçıyor; hangi kritik departmanın sonuçları tüm şirketin sonuçlarını olumsuz yönde etkiliyor? Hatırlamakta fayda var: "Şirketler en yetersiz elemanları ya da ekipleri kadar yeterlidirler."
Zayıf halkayı saptamak önemlidir. Çünkü diğer halkalar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar kurumunuzun başarısını sınırlayan, "en zayıf halka" olacaktır. Zayıf halka bir departman, bir ekip (satış, müşteri hizmetleri, finansman, üretim, ..) olabileceği gibi, kurum genelinde sonucu etkileyen bir beceri (iletişim, zaman yönetimi.vb.) de olabilir.
En tehlikelisi tepe yöneticisi veya işverenin kendisinin olmasıdır.  Atalarımızın dediği gibi; "Balık baştan kokar." Sözü boşuna söylenmemiştir. İyi performans gösteren, eğitimli çalışanlar kötü bir yönetici ile bir arada olduğunda kötü yönetici galip gelecek; yani çalışanların performansı zarar görecektir. Diğer bir deyişle zayıf halkanın yöneticiler olmaması çok önemlidir
2- Önce Temel Soruna Odaklanın; Semptomlara Aldanmayın
Bir doktorun hastasıyla ilgilenirken önce görünen semptomları ( ağrı, sızı, bulantı, kaşıntı, uyuşma,..) öğrenip sonra bunların sebeplerini (tahlil, röntgen vs. yöntemlerle) araştırması gibi; planlarken de semptomlar yerine gerçek problemlerin peşinde olmak ve kalıcı çözümler aramak gerekir.
Çalışanların fiziksel rahatsızlık, stres, gerilim, iletişim bozuklukları, işlerde birikme, işleri sürüncemede bırakma vb. problemler yaşıyor olması, anlaşmazlıkların çoğalması, işten ayrılanların veya çıkarılanların sayısının yüksek olması hatta satışların düşüyor olması bile birer semptomdur.  Kısıt Teori planlamasında sıralamayı sorunun kaynağından semptoma doğru olacak şekilde yapmalıdır. Sıralamada önce "Farkındalık” gelir. Nedenibir sorununuz olduğunu fark edene kadar sorununuz için hiçbir şey yapmazsınız.  İkinci aşama ise hızlı yol almaya değil doğru yolda olmaya dayanmalıdır.
 
Sorumlu olduğu süreçte iyileştirmeler yaparak %20 daha fazla üretim artışı sağladığını söyleyen bir mühendis arkadaşla tanıştım. Biraz daha konuşunca sürecin bir darboğaz (kısıt) olmadığı üzerinde fikir birliğine vardık. Ne oldu peki mühendis arkadaşın çabasına ? Patronun kazancı olmadı ki, fabrikasının bir yerinde ara stoku artmış oldu sadece. Şimdi bu patron neye karşılık o mühendis arkadaşın gerçekten de samimi çabalarını ödüllendirsin ki ? Ama o mühendis arkadaş ödül (para / iyi maaş) bekliyor.

Sevgili mühendis arkadaşlar, kendimizi geliştirelim, inanın sanayimizde yapılacak çok şey var. Şirketler ve patronlar bizlere muhtaçlar. Bunu gösteremiyorsak, şirketler patronlar anlamıyorsa suç bizde. Çünkü yerden yere vurulan şirkete bakın eminim daha o gün faydası olacağına inandığı bir teknolojiye para ödemiştir. Ödemediyse zaten söyleyecek söz yoktur. Bu teknoloji, CRM’dir,ERPdir, MRPdir, dışarıdan danışmanlıktır, 6 sigma ya da yalın imalattır, ama sonuçta faydası olan bir şeyden kimse parasını esirgemez. Biz bir işverene onlarda bir çalışana muhtaçlar. Her iki tarafta bu mecburiyete mahkum.

Bence çözüm basit : Sadece mesleğimizi değil, kendimizi pazarlamayı da öğrenelim, ikna edici sunum nasıl yapılır bilelim, sayılarla rakamlarla, "bilim" ile konuşmayı alışkanlık haline getirelim.
 
Unutmayalım ki Hz. Mevlana’nın da dediği gibi “anlatabildiğimiz şey en fazla karşımızdakinin anladığı kadardır.”  
 
Karşımızdakini suçlamak yerine yöntemlerimizi değiştirelim ve pes etmeyelim.
 

Kendinize iyi bakın, bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Saygılarımla,

Sedat YAZICI
Bilgisayar Yük. Müh.Etiketler
ysm yazılım - artwin.net - maaş - kısıtlar teorisi - mühendis - sedat yazıcı - köşe yazısı
Okunma Sayısı 5516 Son Güncelleme: 2.11.2009
     
© 1996-2010 YSMYazilim.com   |   Yazıcı Grup Yazılım & İnternet Çözümleri   |  All rights reserved