Bütünleşik yönetim için
     İyi yazılım şart !

Ana Sayfa  | Site Haritası
 
E-Bülten Arşiv  
YSM Business Solutions - ArtWin.Net .:. izmit, Kocaeli Teknopark .:. Yeni Ticaret Kanunu, KOSGEB proje, Kalkınma Ajansı proje, Devlet Destekleri, Proje Danışmanlığı, CRM, MES & Shopfloor, Stratejik Yonetim, Finans -
YSM Business Solutions - ArtWin.Net .:. izmit, Kocaeli Teknopark .:. Yeni Ticaret Kanunu, KOSGEB proje, Kalkınma Ajansı proje, Devlet Destekleri, Proje Danışmanlığı, CRM, MES & Shopfloor, Stratejik Yonetim, Finans -
YSM Business Solutions - ArtWin.Net .:. izmit, Kocaeli Teknopark .:. Yeni Ticaret Kanunu, KOSGEB proje, Kalkınma Ajansı proje, Devlet Destekleri, Proje Danışmanlığı, CRM, MES & Shopfloor, Stratejik Yonetim, Finans -
Yazılım
     CRM ve Kurumsal Hafıza
     Üretim Yönetimi & Shop Floor
     Pazarlama & Haber Sihirbazı
     Hedeflerle Yönetim
     E-Ticaret & Network Marketing
     Dinamik Web Sitesi
     Ön Muhasebe & Servis
Tanıtım
     Kurumsal İnternet Kimliği (KİK)
     Dijital Ajans
     İnternet Reklamcılığı
     Portallerimiz
Danışmanlık
     Yönetim ve Üretim Danışmanlığı
     Karlılık ve Strateji Danışmanlığı
Haberler
     E-mail gönderim zamanı ve sıklığı n...
     Ücretsiz YSM Academy Eğitimleri ile...
     YSM EVET Tamamlandı | Dünya Gazetes...
     YSM EVET Tamamlandı
     Gökhan Bilgisu Kurumsal İletişim Di...
     YSM Academy çalışıyor..
   Haber arşiv sayfasına gitmek için tıklayınız.
Makaleler
     No PAIN, No GAIN
     Hedeflerle Yönetim mi dediniz?
     Şirketlerin CRM e hazırlanması
     KOBİ ler için CRM ne kadar gerekli?
     CRM niçin önemli?
     YSM Yazılım Bilgilendiriyor : Yeni ...
   Makale arşiv sayfasına gitmek için tıklayınız.
 
 
Aile Şirketleri ve 25 Adımda Kurumsallaşma [20.4.2010]

Aile Şirketleri ve 25 Adımda Kurumsallaşma

Türkiye’de kurulan her 100 şirketten 90 ı aile şirketi kapsamında kurulmaktadır. Sermayenin aile içinde kalması ve birbirini tanıyan bu insanların beraber çalışmak istemesi ve kendi aile gruplarının kalkınmasına katkı da bulunmaları gayet doğaldır.
Türkiye’de aile şirketleri son yıllarda yeniden yapılanmaya gitmekte ve sıkıntılarını kendi bireysel yöntemleriyle çözmeye çalışmaktadır. Bireysel önlemler sorunları bırakın çözmeyi, sorunları daha da içinden çıkılmaz hale getirmektedir. Yaptığımız tüm çalışmalarda gördüğümüz en önemli sorun yetki devri sıkıntısıdır. İnsan kaynaklarından başlayarak satın alma, ürün ya da hizmetin sunulması, pazarlama, müşteri bulma, sorun çözme, finans gibi konuları da üzerlerine vazife gibi gördüklerinden şirketler adeta kaosa sürüklenmekte ve çalışan moralsizliği ve müşteri memnuniyetsizliği her geçen gün artmaktadır.

Aile şirketlerinin özellikle bu iki konuda ki başarısızlığı onları kendilerinden sonra işin başına geçecek aile üyelerinin şirkete adaptasyonlarını zorlaştırmakta ve şirketlerin kötüye gidişlerini hızlandırmaktadır. Aile şirketi mensupları gerçekten başarılı ve gelişmiş bir şirket oluşturmak istiyorlarsa Türkiye’de pek de uygulanmayan fakat uygulandığında da oldukça başarılı sonuçlar vermiş olan 25 adımlık kurumsal yönetim modelini uygulamaları kendi çıkarlarına olacaktır. Tüm aile şirketlerinin sorunları ve bu sorunların çözümü bu 25 adımlık çalışma planında görülebilecek ve başarılı kurum olma yolunda basamaklar birer birer aşılacaktır.

Türkiye’de pek çok şirkette bu adımların bazıları uygulanmakta fakat bütünüyle uygulanmamaktadır. 25 adımın ilk basamağı kurumsal yönetim ve gelişim temsilcisinin belirlenmesiyle başlar ve kapanış toplantısının yapılmasıyla son bulur. İçindeki tüm maddeler birbiriyle bağlantılıdır. Pazarlama, kurumsal risk planlaması, müşteri memnuniyeti, çalışan memnuniyeti, insan kaynakları gibi konu başlıklarının bu çalışmada bulunduğu düşünülürse bu tür bir çalışmanın şirketlere neler sağlayabileceğini tahmin edebilirsiniz. Yapılan tüm çalışmalar büyük bir titizlikle yürütüldü takdirde başarı kaçınılmazdır.

25 adımda kurumsallaşma çalışmasına şirket sahiplerinin ve yönetimin katkısı zorunludur. Üst yönetim bu çalışmalara katkı verdiği takdirde bu çalışma şirketi hedeflerinin önüne geçirecektir. Şirket sahipleri, şirketlerinin özelini danışman firmalara açmak istememektedir. Bu konuda haklı oldukları da aşikârdır fakat unutulmamalıdır ki bu konuda güvenebilecekleri kuruluşu bulmak da onların görevidir. Kurumsallaşma uygulamasını istemeyen tek bir aile üyesi, bütün yapılanları çok rahat bir şekilde sabote edebilmekte ve gelişmeleri baltalayabilmektedir. Bu yüzden ortak karar alınması ve değişime tüm aile bireylerinin inanması zorunluluk arzetmektedir.

Aile şirketlerinde son nesil olarak işin içine giren bireyler sıkıntılarının her geçen gün artmasından ötürü işlerini devretmeye, bırakmaya veya başka bir iş kurmaya çalışmaktadır. Bizlere her gün bu son nesil mensuplarından telefonlar ve mailler gelmektedir. İşin garip tarafı son nesli işin başına geçirmek isteyen aile büyüklerinden bu tür taleplerin bizlere oldukça az gelmesidir. Yeni nesil şirketlerini geliştirmek ve çağa ayak uydurmak isterken, eskiler diyebileceğimiz aile büyükleri ise kendi durumlarını muhafaza etmeyi bir erdem gibi görmektedirler. Son neslin sahibi oldukları şirketlerinde, aile büyükleri kadar sözleri geçmediği için de her şey eskisi gibi devam edip gitmektedir.
Gelişen toplumlarda gelişime direnmek anlamsız ve gereksizdir. Üzülerek belirtmeliyim ki bunu anlamak çok zor değildir ama bazen bunları anlamak için ya krize girmek ya da iflasa gitmek gerekiyor.

Fevzi Kostak
Yönetim ve Kalite Uzmanı

kostak@etikadanismanlik.com

Kaynak : Kobitek.com
Etiketler
Aile Şirketleri ve 25 Adımda Kurumsallaşma - artwin.net - ysm - ysm business solutions
Okunma Sayısı 5036 Son Güncelleme: 1.7.2008
     
© 1996-2010 YSMYazilim.com   |   Yazıcı Grup Yazılım & İnternet Çözümleri   |  All rights reserved