Bütünleşik yönetim için
     İyi yazılım şart !

Ana Sayfa  | Site Haritası
 
E-Bülten Arşiv  
YSM Business Solutions - ArtWin.Net .:. izmit, Kocaeli Teknopark .:. Yeni Ticaret Kanunu, KOSGEB proje, Kalkınma Ajansı proje, Devlet Destekleri, Proje Danışmanlığı, CRM, MES & Shopfloor, Stratejik Yonetim, Finans -
YSM Business Solutions - ArtWin.Net .:. izmit, Kocaeli Teknopark .:. Yeni Ticaret Kanunu, KOSGEB proje, Kalkınma Ajansı proje, Devlet Destekleri, Proje Danışmanlığı, CRM, MES & Shopfloor, Stratejik Yonetim, Finans -
YSM Business Solutions - ArtWin.Net .:. izmit, Kocaeli Teknopark .:. Yeni Ticaret Kanunu, KOSGEB proje, Kalkınma Ajansı proje, Devlet Destekleri, Proje Danışmanlığı, CRM, MES & Shopfloor, Stratejik Yonetim, Finans -
Yazılım
     CRM ve Kurumsal Hafıza
     Üretim Yönetimi & Shop Floor
     Pazarlama & Haber Sihirbazı
     Hedeflerle Yönetim
     E-Ticaret & Network Marketing
     Dinamik Web Sitesi
     Ön Muhasebe & Servis
Tanıtım
     Kurumsal İnternet Kimliği (KİK)
     Dijital Ajans
     İnternet Reklamcılığı
     Portallerimiz
Danışmanlık
     Yönetim ve Üretim Danışmanlığı
     Karlılık ve Strateji Danışmanlığı
Haberler
     E-mail gönderim zamanı ve sıklığı n...
     Ücretsiz YSM Academy Eğitimleri ile...
     YSM EVET Tamamlandı | Dünya Gazetes...
     YSM EVET Tamamlandı
     Gökhan Bilgisu Kurumsal İletişim Di...
     YSM Academy çalışıyor..
   Haber arşiv sayfasına gitmek için tıklayınız.
Makaleler
     No PAIN, No GAIN
     Hedeflerle Yönetim mi dediniz?
     Şirketlerin CRM e hazırlanması
     KOBİ ler için CRM ne kadar gerekli?
     CRM niçin önemli?
     YSM Yazılım Bilgilendiriyor : Yeni ...
   Makale arşiv sayfasına gitmek için tıklayınız.
 
 
Kalite Dediğin Tek Dişi Kalmış Canavar mı? [19.4.2010]

“KALİTE” Dediğin Tek Dişi Kalmış Canavar mı?

Kalite en genel tanımı ile müşteri isteklerine uygunluktur diyebiliriz. KOBİ’ lerimizdeki yaygın anlayışı ürün kalitesi ve kalite yönetim sistemi olarak iki temel algı altında toplayarak aşağıda bu temanın neresindeyiz birlikte değerlendirelim istedim.

“Kalite” den ne anlıyoruz?

Kalite deyince raflardaki bir yığın dosyalarla sırtınızda bir yük mü hissediyorsunuz yoksa sizi uçuran bir araç olarak mı görüyorsunuz? Madem ki konuyu müşteri penceresinden tanımladık, şu örnek üzerinden devam edelim. Kahvaltı etmeden sabah yollara düşenlerin çok iyi bildiği üzere poğaça almak için uğradığınız fırın veya pasta haneyi ele alalım. Poğaçalarınızın ödediğiniz küçük bedele rağmen hangi özellikleri taşımasını istediğinizi bir düşünelim. Taze, sıcak, iyi pişmiş, peyniri bol, yağı hafif, eldivenle veya maşayla tutulan, güzelce kağıda sarılarak poşetlenmiş olması gibi beklentiler daha da arttırılabilir elbette. Bu noktada satıcının Marka Tescili, TSE İmalata Yeterlilik Belgesi, HACCP/ ISO 22000 Gıda Kalite ve Güvenlik Sistemi, TS EN ISO 9000:2000 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi gibi ısırdığınız her yudumdan içiniz rahat bir biçimde “emin” olmanızı sağlayacak (?) ürün ve sistem belgelendirmelerini sorguluyor musunuz? Bu belgeleri duvarda asılı görmek sizi ne kadar tatmin ediyor? Arada sırada tezgahın arkasına geçerek mutfağı kendi gözlerinizle de görmek istiyor musunuz?

Bu örnekten açıkça anlaşılmaktadır ki, son kullanıcı müşteri olarak öncelik bizim kendi beğeni ve satın alma koşullarımızın karşılanmasıdır. Ancak, damak ve göz zevki beklentilerimizi tam karşılayan aynı koşullarda poğaça üreten birden çok satıcı varsa yukarıda saydığımız belgelendirmeler bir tercih nedeni olabilmektedir. Kaldı ki bir çoğumuz her şey bir yana seyyar satıcılardan veya merdiven altı büfelerden bile bu kahvaltılıklarımızı temin edebiliyoruz.

“Kalite” ne kadar odağımızda?

Özellikle savunma, havacılık ve otomotiv – makine ana ve yan sanayilerine endüstriyel ürün veren KOBİ’ lerin her gün yüzleştiği konulardan en önemlisi ürünlerin müşteri spesifikasyonlarına tam olarak uygun olması, üretim ve kontrol süreçlerinin tanımlanmış özel standartlara göre yapılmasıdır. Buradaki nüans, ihale veya teklif aşamasında istenen kalite sistem belgelerinin renkli fotokopileri değil bilakis sunduğunuz ürün ve hizmetteki iz düşümleridir.

Bu nedenledir ki hemen tüm kalite sistemlerinin odağında “sürekli iyileştirme” temelinde dinamik bir yapılanma vardır. Yönetimin bu işe inanmış olması ve planla, uygula, kontrol et ve önerilerle iyileştir (PUKÖ) döngüsünün benimsenmiş olması son derece önemlidir. Bu da bize, tedarikçinin planlı bir biçimde kaynakları doğru kullanarak ürün veya hizmeti istenen koşulda gerçekleştirmesini, süreçleri ölçerek analiz etmesini ve sonuç olarak yönetimin tüm bu yapıyı yönlendirmesini tarif etmektedir.

Çomaklarımız hazır mı?

Şüphesiz ki anılan bu yapılanmayı hakkı ile gerçekleştirdiği takdirde tedarikçi firma öznel bir işletme yapısından global aktörlerle rekabet edebilecek bir forma dönüşecektir. Aksi takdirde, ısmarlama kalite sistemleri veya ücretli çalıştırarak kalite işlerini üzerlerine yıktığımız personel ile bu kamburu daha da büyütüyor olacağız. Sertifikayon yada müşteri denetlemelerinde hazırladığımız çomaklarla kalite canavarını savuşturmaya çalışmak ve bu tür belgeleri müşterilerin veya rakiplerin ticari koz olarak kullanmak üzere yapılandırdıklarını ve bizim de bu oyunu istemeyerek de olsa bu kurallara göre oynamak durumunda kaldığımızı düşünmek bizi nereye kadar götürecek..?

Küçük atölyemizde anam babam usulü mutlu mesut kendi halinde yaşamayı umarken “ahh bi kredi bulsam işimi ikiye katlarım” masalına kendimizi de inandırarak tek dişi kalmış kalite canavarını çomakla bekler durumda olmamamız dileğiyle…

Mustafa Salman
KOBI Metal Sektör Uzmanı
info@mustafasalman.com

Kaynak : kobitek.com
Etiketler
Kalite Dediğin Tek Dişi Kalmış Canavar mı? - artwin.net - ysm - ysm business solutions
Okunma Sayısı 5353 Son Güncelleme: 1.7.2008
     
© 1996-2010 YSMYazilim.com   |   Yazıcı Grup Yazılım & İnternet Çözümleri   |  All rights reserved