Bütünleşik yönetim için
     İyi yazılım şart !

Ana Sayfa  | Site Haritası
 
E-Bülten Arşiv  
YSM Business Solutions - ArtWin.Net .:. izmit, Kocaeli Teknopark .:. Yeni Ticaret Kanunu, KOSGEB proje, Kalkınma Ajansı proje, Devlet Destekleri, Proje Danışmanlığı, CRM, MES & Shopfloor, Stratejik Yonetim, Finans -
YSM Business Solutions - ArtWin.Net .:. izmit, Kocaeli Teknopark .:. Yeni Ticaret Kanunu, KOSGEB proje, Kalkınma Ajansı proje, Devlet Destekleri, Proje Danışmanlığı, CRM, MES & Shopfloor, Stratejik Yonetim, Finans -
YSM Business Solutions - ArtWin.Net .:. izmit, Kocaeli Teknopark .:. Yeni Ticaret Kanunu, KOSGEB proje, Kalkınma Ajansı proje, Devlet Destekleri, Proje Danışmanlığı, CRM, MES & Shopfloor, Stratejik Yonetim, Finans -
Yazılım
     CRM ve Kurumsal Hafıza
     Üretim Yönetimi & Shop Floor
     Pazarlama & Haber Sihirbazı
     Hedeflerle Yönetim
     E-Ticaret & Network Marketing
     Dinamik Web Sitesi
     Ön Muhasebe & Servis
Tanıtım
     Kurumsal İnternet Kimliği (KİK)
     Dijital Ajans
     İnternet Reklamcılığı
     Portallerimiz
Danışmanlık
     Yönetim ve Üretim Danışmanlığı
     Karlılık ve Strateji Danışmanlığı
Haberler
     E-mail gönderim zamanı ve sıklığı n...
     Ücretsiz YSM Academy Eğitimleri ile...
     YSM EVET Tamamlandı | Dünya Gazetes...
     YSM EVET Tamamlandı
     Gökhan Bilgisu Kurumsal İletişim Di...
     YSM Academy çalışıyor..
   Haber arşiv sayfasına gitmek için tıklayınız.
Makaleler
     No PAIN, No GAIN
     Hedeflerle Yönetim mi dediniz?
     Şirketlerin CRM e hazırlanması
     KOBİ ler için CRM ne kadar gerekli?
     CRM niçin önemli?
     YSM Yazılım Bilgilendiriyor : Yeni ...
   Makale arşiv sayfasına gitmek için tıklayınız.
 
 
Kazanmanın ve güçlü olmanın, krizde ayakta kalmanın sırrı [13.11.2008]

Gerçekten 1111 olabilmek veya 4 kişinin veya 4 çözümün veya 4 şirketin, yada N kişinin yanyana gelmesi

Krizden kurtuluş ve mali bağımsızlık mücadelesi çalışmalarınızda ortak(lar), 1 ler bulun.

Rivayet o ki, Napolyon o ünlü Prusya seferinde zafere ulaşmış, Prusya ordusunu mağlup etmiş, karla kaplı ovada ufka doğru bakmakta, muhtemelen zaferini hissetmeye çalışmaktadır. 

O sırada, uzaklarda beyazlar ortasında bir şeyin hareket ettiğini farkeder. Dikkatle bakınca, bunun bir Prusya subayı olduğunu anlar. Prusya üniforması giymiş subay tüfeğiyle karda bata-çıka yürümektedir. 


Yenilmiş, bitmiş, esamisi okunmayan bir ordudan geriye kalan tekbaşına bir asker!

Adamlarına emir verir Napolyon, Prusyalı askere seslenmeleri için. Fransız askerler bağırırlar:
"Herşey bitti! Ordun yenildi! Prusya yok artık!"
Prusya subayı önce bir kurşunla cevap verir. Sonra da kurşun kadar keskin şu cevabı yankılanır ovada : "Ben varsam, Prusya var!"

***

Ne zaman "bir olmak" konusu açılsa, kulağımda Prusya subayının cevabı yankılanır:
"Ben Varsam, Prusya var!"
Biraraya gelmek, bir olmak, elbirliği yapmak, birleşmek gibi gönül okşayıcı hedeflerimiz hiç eksik olmaz.
İki 1in biraraya gelip 11, dört 1in omuz omuza verip 1111 olması gibi, biz de omuz omuza gelebilsek toplamımızdan çok daha fazla kuvvet ve berekete sahip olmayı hedefleriz. 

Hedefimiz doğru ve mümkündür, lâkin arzu ettiğimiz ölçüde başaramayız 1111 olmayı. İdeal ölçüde bir araya gelemeyiz, omuz omuza veremeyiz. 
Bir düşünürün dediği gibi, bir araya gelmek güzel, birlikte çalışmak daha güzel, ama bu birlikteliği devam ettirebilmek en güzelidir ve asıl başarı budur. 

Bir araya gelsek, birlikte çalışmak ve hizmet etmek kolay değildir. Birlikte çalışabilsek, bunu sürdürebilmek daha da zordur. Araya ihtilaflar, kıskançlıklar, rekabetler, ayrılıklar girer. Bizi en fazla yaralayan hususlardan birisidir bu. Birbirine kenetlenen eller bir bakarsınız gevşer ve ayrılıklar başlar, güçler dağılır.
 

Çok nedeni vardır elbette 1111 olamayışımızın veya bu hali sürdüremeyişimizin. Ama bana sorarsanız, en önemli sebebi yüzyıllar öncesinden o Prusyalı subayın haykırdığı hakikattir. Subay, bize, 1111 olabilmeyi isteyenlere önce şu dersi verir: "Önce hakkıyla 1 olabilmeyi başarmalısınız. Tek başınıza bile kalsanız, davanıza sahip çıkmalısınız. Ben varsam, davam var! Ben varsam, şirketim var, hayallerim var. Ben varsam inandığım herşey var!" diyebilmelisiniz!"

Bu, önce 1 olmanın hakkını verebilmektir. Bir 1in yanında sıfır olmak değil, kendi 1liğinden veya benliğinden vazgeçip omuz omuza verebilmektir. İncelikler insanı o düşünürün, bir 1 ve yanında üç 0 dan değil, dört 1 den bahsetmesi boşuna değildir. 


Çelişkiler çağında yaşıyoruz. Bir taraftan, benlik ve ferdiyetçilik zehri dört koldan zihinlerimize, kalblerimize aşılanmaya çalışılıyor. "Herşeyden önemli olan sensin" deniliyor. "Çıkarların, hazların ve amaçların için herşeyi feda edebilenler olduğunu görüyorsun."
Halbuki, birlik ve easen samimi birlik havuzunda benliğini eritebilmek, kendi bağımsızlığından vazgeçip diğer 1lerin hizasında durabilmek, fert oluşundan vazgeçmek veya şahsiyetini ortadan kaldırmak değildir. Olamaz da. İfrat, kendi benliğini ilâhlaştırmak ve yalnızlığa mahkûm olup yoldan çıkmaksa, tefrit 1i 0layıp bir 1in solunda etkisiz ve verimsiz bir hal almaktır. 

Oysa, orta yol, 1liğimizi ve ferdiyetimizi muhafaza ederek bağımsızlığımızdan, bencilliğimizden vazgeçmektir. Değil mi ki, havuzdaki buzun erimiş hali sudur, sadece biçim değiştirmiş halidir. Ve buz, suyun soğuk bencilliğin kurbanı olup katılaşması ve başka su kütlelerine yabancılaşmasıdır ve suyun bu anlamda bozulmuş halidir. Kısacası, buz suyun bencillik halidir. Bu halinden kurtulabilmesi için, daha büyük (bir havuz su!) bir kütleye ihtiyaç vardır

Her buz kütlesi kendi bencilliğinden vazgeçerek havuzu kazanır; değil mi ki, 1111deki birler kendi sınırlı miktarından geçip çok daha büyük ve bereketli bir miktarı kazanır. Hem kendi aslî haline, yani su haline kavuşur, hem de kendindekinden çok daha bereketli ve büyük bir suyun parçası olur.

Başka bir deyişle, ideal olan, ne buzu buharlaştırmak ne de 1i sıfırlamaktır.


Gerçekten kişilik sahibi olanların birlikteliği 1111 olmanın sırrını ifşa eder. O yüzden, bir araya gelmek bir kişiliksizleştirme ve ferdiyetleri buharlaştırma operasyonu olamaz, çünkü hedef 1111 olmaksa, bunu yine 1 kalarak, ama daha büyük bir değer kazanarak yapabilir insan. 

Rakamların hep ekonomik ve maddî amaçlı konuşulduğu bir zamanda, size bol 1li bir yazı… 
Ne mutlu 1 olabilenlere, ne mutlu 1111 olabilenlere ve ne mutlu 1111 kalabilenlere!

(Üstteki yazının bir kısmı Murat ÇİFTKAYA nın makalesinden uyarlanmıştır.)

***
Ya 4 şirket 1 araya gelip 1111 kuvvetine erişelim, ya da 4 tane sağlam çözümü 1 araya getirip 4 lü 1111 kuvvetinde 4 şirket olarak 4x4 lük bir çözüm oluşturalım. 

***
Ya da kendinizi, şirketinizi krizden kurtuluş ve mali bağımsızlık mücadelenize bizi de ortak edin. İkinci 1 biz olalım. Yazılım ve teknoloji desteğiniz biz olalım. Finansal ve Pazarlama desteğini de bulmaya çalışıp diğer 1 leri de 1 araya getirip yanyana dört tane 1 olalım ve 1111 (bin-yüz-on-bir) olalım.

***
www.YsmYazilim.com web sitemizin açılışında da 4 yazılımımıza ait 4 paket/kutu görüyorsunuz. Yani 4 tane 1 yanyana getirilmiş ve 1111 elde edilmiş bulunmaktadır. Bu günlerde AR-GE ve innovasyon çalışmalarımıza daha da ağırlık vererek hybrid (web + lokal) çözümlere ağırlık veriyoruz.

***
Yada bir başka örnek yine müşterimiz olan bir başka yazılım firmasından olsun. 4 tane 1 olan 4 kıymetli insan 1 araya gelip 
www.Bimser.com.tr deki 4 ürünü gerçekleştirdiler. 4 tane 1 yanyana gelerek sitede gördüğünüz referanslara ulaştılar, zorlu zahmetli ve de bol krizli yollardan geçerek. 

YSM Yazılım ve Bilişim Teknolojileri Ltd. - ArtWin.Net
Kocaeli Üniversitesi Teknoparkı No: A5 Yeniköy KOCAELİ
(262) 341 40 04 pbx - (533) 320 03 52
iletisim@ysmyazilim.com - www.YsmYazilim.com
ArtHaberci yi Mutlaka Deneyin, tıklayıp indirin ! 

 


Saygılarımla,
Sedat YAZICI
Bilgisayar Yük. Müh.
Genel Müdür

 

 
Etiketler
Zihinsel Dönüşüm Kriz ve Yeni Ticaret Kanunu - Pazarlama ve İş Geliştirme Makaleleri
Okunma Sayısı 8611 Son Güncelleme: 12.11.2008
     
© 1996-2010 YSMYazilim.com   |   Yazıcı Grup Yazılım & İnternet Çözümleri   |  All rights reserved